Nordic walking

„KIJKI” NA ZDROWIE!
Kto może uprawiać „nordic walking”?
Wszyscy. Od młodych, szczupłych i wysportowanych po osoby starsze, którym przyda się dodatkowa „para nóg”.
„Kijki”:
• zwiększają stabilność przy chodzeniu,
• zmniejszają nacisk na piszczele, kolana i biodra,
• wzmacniają kręgosłup i obręcz barkową.
Wędrówki z „kijkami” to:
• Uruchomienie 90% mięśni, które bezpiecznie popracują na rzecz Twojego zdrowia, szczególnie na pożytek umęczonego przy biurku kręgosłupa.
• Spalanie większej ilości kalorii niż przy zwyczajnym marszu.
• Czas spędzony w dobrym towarzystwie.
• Śpiew ptaków, kojące odgłosy i barwy przyrody naszych witnickich lasów.
• Jesienią przydrożne grzybobranie.
Zmęczony marszem możesz się pokrzepić obiadem lub wypić kawę w „Leśnym Ustroniu”: latem w ogródku, a w chłodne dni w restauracji (wejście przez recepcję). Hotel oferuje wygodne noclegi, posiada też saunę, siłownię i jakuzzi.
Kontakt:
www.lesneustronie.pl,
tel. 0-95 751 6616

„Witnicki Anioł” to 5 tras turystycznych
„Witnicki Anioł” wytyczonych w naszych lasach, w granicach Zespołu Przyrodniczo-Krajobrazowego Jezioro Wielkie. Ich przebieg tworzy na mapie rysunek, który przypomina skrzydlatego niebianina z książeczek dla dzieci.
Ma głowę (trasa „A”), skrzydła („N” oraz „I”), krótką koszulkę („O”) i długa szatę („Ł”). Są przeznaczone do uprawiania „nordic walking” (marszu z „kijkami”), zwykłych pieszych wędrówek i wycieczek rowerowych.

5 „ANIELSKICH” TRAS
Wszystkie szlaki mają początek i koniec przed hotelem „Leśne Ustronie”, a oznaczone są kolorowymi „ludzikami”. Prawe ręce „ludzików” są zakończone strzałką która wskazuje kierunek marszu. Zapraszamy do przejścia wszystkich tras i zdobycia „Witnickiego Anioła”! W recepcji „Leśnego Ustronia” dostaniesz Kartę Zdobywcy (będą nagrody!) i wypożyczysz „kijki”. Lubisz marsze w dobrym towarzystwie? Witniccy „kijkarze” mają zwyczaj ruszać na szlak w niedzielę o 8.00 rano i o 15.00 po południu.

Aby zdobyć „Witnickiego Anioła”, zacznij od jego „główki”, czyli trasy czerwonej. To najkrótsza z naszych tras, przeznaczona dla początkujących lub cierpiących na brak czasu (długość trasy ok. 3,5 km, czas przeznaczony na przejście ok. 40 min.)

Najwygodniejsze jest niebieskie „anielskie skrzydełko”. A to dlatego, że na trzecim kilometrze leśnicy ustawili stoły i ławy. Możesz tu odpocząć i posilić się (długość ok. 5 km, czas 1 h.)

I dla równowagi drugie „skrzydełko”, oznaczone kolorem fioletowym. Szeroka droga doprowadzi Cię do najpiękniejszej z „anielskich tras”. Przejdziesz uroczym „wąwozikiem” i aleją dorodnych buków. Sześciokilometrowa trasa jest konturem kusej koszulki „Anioła”(długość ok. 6 km, czas 1 h 15 min.)

O miano najpiękniejszej może się też ubiegać trasa zielona – krótka koszulka „Anioła”. Zielony ludzik wskaże Ci drogę do malowniczego mostku na rzece Witnie (długość ok. 7.5 km, czas 1 h 30 min.)

Łagodnie wznoszące się i opadające dróżki białej trasy to zadanie dla wytrawnego „kijkowca”. Nagrodę odbierasz sobie sam, podziwiając naturę Zespołu Przyrodniczo-Krajobrazowego Jezioro Wielkie. Trasa przebiega niedaleko jeziora, ale możesz z niej zboczyć i ochłodzić się przy zasilającym je źródełku (długość ok. 13,5 km, czas 3 h. Koniecznie zabierz na drogę napój i kanapki)

Wielkość czcionki
Kontrast