Gminy partnerskie

Witnica – Druten – Müncheberg 

Współpraca gminy Witnica (woj. Lubuskie, Polska) z gminą Druten (Gelderland, Holandia) trwa od 21 lat. Pierwszy kontakt to rok 1991, kiedy to w Witnicy przebywało troje przedstawicieli holenderskich, obserwując ówczesne polskie realia. Później, po czteroletniej przerwie, kontakty pomiędzy naszymi dwiema gminami zdecydowanie się zintensyfikowały. Od 17 lat trwają wzajemne odwiedziny radnych, urzędników, nauczycieli, sportowców, malarzy-amatorów, muzyków, policji, pogotowia, straży pożarnej. Spora część kontaktów ma za zadanie poznawanie kraju partnera, jego zwyczajów, kultury i codziennego życia. Jednak w ciągu tych kilku lat gminy nasze wypracowały także, dodatkowy i nie mniej ważny element wzajemnej relacji: pozyskanie konkretnej wiedzy.
Współpraca gminy Witnica z gminą Müncheberg (Märkisch-Oderland, Niemcy), trwa podobnie od 21 lat i podobnie, po pierwszych kontaktach w 1991 r. nastąpiła przerwa do 1994r. Kontakty z niemieckim partnerem to wymiana doświadczeń i kontakty między mieszkańcami, głównie członkami straży pożarnej, radnymi, nauczycielami, a także seniorami. Ten ostatni element możliwy jest dzięki niewielkiej odległości dzielącej nasze gminy.
Radni z zaprzyjaźnionych gmin podczas wymiany poznawali konkretne mechanizmy systemu samorządowego, urzędnicy zapoznali się z działaniem urzędów i metodami obsługi mieszkańców, szefowie gmin prezentowali metody organizacji zarządzania, pracownicy wydziału finansów uczyli się nowego systemu księgowania budżetu gminy, strażacy, policjanci i lekarze poznawali tajniki systemu bezpieczeństwa (nr 112) dyrektorzy szkół na pół roku przed reformą oświaty w Polsce poznawali zasady funkcjonowania holenderskich szkół itp.
Wzajemne kontakty spowodowały, iż trzy gminy, Witnica Druten i Müncheberg zaczęły spotykać się także wspólnie.
W 2005 roku, reprezentanci gmin Witnica-Druten ustalili, że dla uczczenia 10 rocznicy wspólnych, intensywnych kontaktów, najpierw w Holandii, a potem w Polsce zorganizowana została kompleksowa prezentacja kraju i gminy partnera. Pierwszy Polski weekend w Druten odbył się w dniach 12-15 maja 2005 roku. Gminę Witnica reprezentowało w Holandii prawie 100 mieszkańców. Prezentacja podzielona była na trzy podstawowe bloki: Polska Kuchnia, Kultura i Gospodarka.
Współpraca i wymiana między trzeba partnerami zdecydowanie wspomaga integrację europejską i przełamuje bariery graniczne i kulturowe.

W 2015 roku władze miasta nawiązały kontakt z rosyjską gminą Maruszkino. Do wizyty delegacji rosyjskiej doszło w lutym 2015 r. Jesienią tego roku zaś Rada Miejska wyraziła zgodę na podpisanie umowy partnerskiej. Maruszkino to gmina – osiedle w obwodzie nowomoskiewskim, w granicach administracyjnych Moskwy. Leży na południowy zachód od centrum Moskwy, graniczy z międzynarodowym lotniskiem Moskwa – Wnukowo. Gmina zajmuje powierzchnię 50 km.kw., liczy 6300 mieszkańców. Obejmuje 13 miejscowości – wsi i przysiółków. Sama stolica gminy liczy 2900 mieszkańców. Gmina jest dobrze rozwinięta gospodarczo. Władzom Maruszkino zależy na współpracy gospodarczej, społecznej i samorządowej z Witnicą. Propozycja rosyjskiej gminy była konsultowana z władzami rządowymi. Umowę partnerską podpisano i jest ona przyczynkiem do dalszej współpracy. 3 marca 2022 roku podczas LI  Sesji Rady Miejskiej w Witnicy Radni podjęli decyzję o zerwaniu współpracy z gminą Maruszkino.

Gmina Druten

Gmina Müncheberg

Załączniki:

  1. Porozumienie partnerskie Druten
  2. Porozumienie partnerskie Muncheberg
Wielkość czcionki
Kontrast