ZIMA TO BARDZO TRUDNY CZAS DLA ZWIERZĄT

Do rozpoczęcia kalendarzowej został jeszcze niecały miesiąc, ale już każdy z nas powinien pomyśleć o zabezpieczeniu swoich zwierząt przed mrozami, które już do nas dotarły. Okażmy się odpowiedzialni i dołóżmy wszelkich starań by  pomóc naszym podopiecznym przetrwać zimę. Jeżeli to tylko możliwe nie pozostawiajmy zwierząt na zewnątrz budynków, szczególnie dotyczy to osobników starych i chorych!

Najważniejszym obowiązkiem właścicieli psów w trakcie zimy jest zapobieganie hipotermii. Zwierzęta mogą cierpieć z powodu hipotermii wywołanej przez długotrwałe przebywanie w niskich temperaturach. Jeżeli pies całą dobę przebywa głównie na dworze (na zewnątrz) należy sprawdzić czy ma on odpowiednie schronienie. Musi mieć gdzie się schować przed śniegiem, deszczem i wiatrem. Najważniejsze, aby jego buda była ocieplona, bez dziur, którymi mógłby dostawać się do środka wiatr lub deszcz. Dobrze jest także umieścić budę na drewnianej palecie, żeby nie stała bezpośrednio na zmarzniętej ziemi lub betonie. Można dodatkowo pomiędzy ziemię i budę wsadzić styropian. Wnętrze budy należy wyścielić dużą ilością słomy lub kocami tak, aby ułatwić zwierzakowi utrzymanie stałej temperatury ciała. Słoma jest dużo lepszym rozwiązaniem, trzeba jednak pamiętać, że pies może przypadkowo wyrzucać słomę, więc należy ją na bieżąco uzupełniać. Wkładanie do budy tkanin (kocy, swetrów, poduszek, kołderek) czy innych tworzyw jest trochę gorszym rozwiązanie, ponieważ mogą one drażnić skórę psa i są często przez psy darte lub wynoszone z budy. Mogą też zbyt szybko nasiąkać wilgocią i zamiast grzać będą chłodzić psa, jeżeli w porę ich nie wymienimy. PAMIĘTAJCIE PIES KTÓRY JEST POD OPIEKĄ CZŁOWIEKA MOŻE LICZYĆ TYLKO NA SWOJEGO WŁAŚCICIELA, DLATEGO PROSIMY POMYŚLCIE O SWOICH PSACH, ABY NAJBLIŻSZE ZIMOWE MIESIĄCE PRZEŻYŁY W GODNYCH WARUNKACH!!!

Pamiętajmy też o kotach wolno żyjących. Nie pozostawiajmy ich na zewnątrz! Pozwólmy im schronić się w stodole, ciepłej szopie lub piwnicy. Koty wolno bytujące w miastach są naturalnym sprzymierzeńcem człowieka w walce z gryzoniami – należy im zapewnić wejście do piwnicznych korytarzy w trudnym okresie zimowym.

To, czy zwierzęta przetrwają czas zimy zależy w dużej mierze od nas. Pamiętajmy zatem o ich potrzebach i dbajmy o to, aby w tym trudnym okresie niczego im nie brakowało. Na pewno odpowiednio nam się odwdzięczą…

 

 

Wielkość czcionki
Kontrast