Remont i modernizacja dworców PKP w naszej gminie

Dworzec PKP w Witnicy ma nowego wykonawcę, rozstrzygnięto także przetarg na remont i przebudowę dworca w Nowinach Wielkich!

Rządowy Program Inwestycji Dworcowych na lata 2016-2023 jest największym przedsięwzięciem związanym z remontami dworców PKP w historii polskich kolei. W jego ramach zaplanowano przebudowę i modernizację niemalże 200 obiektów. Modernizacja dworców w województwie lubuskim to jeden z priorytetów rządu Mateusza Morawieckiego, o którym mówił podczas kongresu w 2018 roku w Zielonej Górze. Jednym z projektów realizowanych w ramach Programu Inwestycji Dworcowych z dofinansowaniem ze środków unijnych w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko jest „Modernizacja wybranych dworców przy liniach kolejowych nr 3, 203 oraz 358”. Zadanie to obejmuje przebudowę i modernizację aż dwóch dworców w naszej gminie – Witnica oraz Nowiny Wielkie.

Zabytkowy dworzec w Witnicy pochodzi z 1857 roku. Jego nowe oblicze ma częściowo nawiązywać do historycznego wyglądu, choć jak się dowiedzieliśmy, PKP S.A. zrezygnowało z planowanej pierwotnie ceglanej elewacji ze względu na silne zniszczenia struktury cegły spowodowane remontami w czasach PRL. Na parterze zaplanowano hol, poczekalnię, kasy biletowe, toalety oraz lokal handlowo – usługowy. Na piętrze zaprojektowano pomieszczenie, które może zostać zaadaptowane np. na siłownię lub salkę fitness. Nowy dworzec będzie w pełni dostępny dla osób niepełnosprawnych. Zostanie wykonana specjalna pochylnia, umożliwiająca osobom na wózkach dostęp do holu dworca. W budynku będzie winda, oznaczenia w alfabecie Braille’a oraz inne udogodnienia. Po modernizacji obiekt ten będzie także bardziej przyjazny środowisku. Zaprojektowano oszczędne oświetlenie w technologii LED z automatyką sterującą. Ograniczenie strat ciepła zapewni ocieplenie budynku od wewnątrz oraz montaż stolarki okiennej i drzwiowej o niskim współczynniku przenikalności ciepła. Optymalizacja zużycia energii elektrycznej, cieplnej i wody nastąpi poprzez zamontowane w budynku nowoczesnego systemu sterującego BMS (Building Management System). W ostatnim  czasie budowę przejął nowy wykonawca firma Berger Bau Polska sp. z o.o. z Wrocławia, która zakończy budowę za ponad 14 mln zł. Planowany termin zakończenia prac budowlanych to jesień tego roku. Poniżej znajdą Państwo zdjęcia przedstawiające obecny stan budynku.

15 marca br. wyłoniono wykonawcę następnej dworcowej inwestycji w naszej gminie – Remont i przebudowa (dostosowanie do TSI PRM) dworca kolejowego Nowiny Wielkie. Wykonawcą tego zadnia także została firma Berger Bau Polska sp. z o.o. z Wrocławia, która zaproponowała cenę 5 611 651,84 zł brutto. W ramach realizacji zadania na parterze powstanie hol, poczekalnia, toalety a także pomieszczenia gospodarcze i techniczne. Wyremontowany obiekt będzie w pełni dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Zaplanowano także proekologiczne rozwiązania takie jak energooszczędne oświetlenie oraz pompa ciepła. Przedstawiamy Państwu wizualizacje.

Burmistrz Dariusz Edward Jaworski jest bardzo zadowolony z przebiegu wydarzeń, jak podkreśla to dzięki rozmowom z Premierem Mateuszem Morawieckim i wsparciu jakie okazuje on inicjatywom mającym na celu ratowanie i przywracanie połączeń kolejowych w małych miejscowościach, uda się wyremontować aż dwa dworce w naszej gminie. Jak w styczniu powiedział Premier Morawiecki: Polska jest jedna. Musi się rozwijać równo.

Wizualizacje udostępnione przez PKP S.A.

 

Wielkość czcionki
Kontrast