W WITNICY WYLĄDOWAŁA SOWA – MINICENTRUM NAUKI

26 września 2022 roku odbyło się uroczyste otwarcie SOWY w Regionalnym Centrum Ratownictwa w Witnicy. Jednostką prowadzącą „mini centrum” Nauki Kopernik jest Miejski Dom Kultury.

Najbardziej wysunięta na zachód SOWA została uroczyście otwarta… w Witnicy!

SOWA to pilotażowy projekt Ministerstwa Edukacji i Nauki oraz Centrum Nauki Kopernik zapoczątkowany w sierpniu 2020 r. Wnioski o udział w projekcie można było składać do 24 czerwca 2021 roku. 20 września 2021 roku nastąpiło ogłoszenie wyłonionych 32 lokalizacji wśród których znalazła się Witnica! Projekt w całości został sfinansowany przez Ministerstwo Edukacji i Nauki.

Czym jest SOWA? To Strefa Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności- jej mottem przewodnim są słowa: „Myślisz lepiej, niż myślisz!”. Sowa jest przestrzenią, w której znajdują się interaktywne eksponaty związane z różnymi dziedzinami nauki oraz majsternia, gdzie można będzie podejmować logiczne i konstrukcyjne wyzwania. Misją „SOWY” jest zachęcenie do doświadczania, obserwacji, samodzielnego eksperymentowania, rozbudzenie ciekawości i chęci zdobywania wiedzy.

Na otwarciu SOWY przybyłych gości powitali burmistrz Dariusz Edward Jaworski oraz dyrektor Miejskiego Domu Kultury Tomasz Wysoczański. Pierwszymi odwiedzającymi Centrum Nauki były dzieci ze Szkoły Podstawowej w Witnicy, Wojewoda Lubuski Władysław Dajczak, Lubuski Kurator Oświaty Ewa Rawa, dyrektor Centrum Nauki Kopernik w Warszawie Robert Firmhofer oraz dyrektorzy okolicznych szkół.

Serdeczne podziękowania dla‎

Fundacji Rozwoju Efektywnej Edukacji – Free oraz Akademii Jakuba z Paradyża za wsparcie- również dzięki Wam Witnica wzięła udział w projekcie Ministerstwa Edukacji i Nauki- i tym samym znalazła się wśród 32 lokalizacji SOWY w naszym kraju!

Otwarcie dla zwiedzających już niebawem- trwają ostatnie przygotowania!

O szczegółach będziemy informować na bieżąco!

———-
Inicjatywa „SOWA – Strefa Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności” finansowana jest w ramach dotacji Ministra Edukacji i Nauki, na podstawie umowy Nr 1/CNK-SOWA/2021 z dnia 2 marca 2021 r. w sprawie uruchomienia przez Centrum Nauki Kopernik 32 lokalnych Stref Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności (SOWA) w latach 2021–2025.

Fot. Mirosław Sztogryn

Wielkość czcionki
Kontrast