Do 15 sierpnia podmioty pracujące z dziećmi muszą wprowadzić tzw. standardów ochrony małoletnich

Zbliża się ostateczny termin wdrożenia tzw. standardów ochrony małoletnich w instytucjach, z których usług korzystają dzieci. Do 15 sierpnia 2024 r. wszystkie placówki oświatowe, opiekuńcze, wychowawcze, a także religijne, artystyczne, medyczne, rekreacyjne i sportowe oraz te związane z rozwijaniem zainteresowań muszą wprowadzić wymagane przez ustawę „Kamilka” procedury ochrony dzieci.

Jest to nie tylko obowiązek prawny, ale również dobra praktyka, która ma na celu wcześniejsze dostrzeganie sygnałów wskazujących na możliwe krzywdy wobec dzieci oraz podejmowanie odpowiednich działań interwencyjnych. Standardy te obejmują m.in. zasady bezpiecznych relacji między dorosłymi a dziećmi, wytyczne ws. rozpoznawania i reagowania na czynniki ryzyka krzywdzenia dzieci. Określają procedury interwencji w przypadku zagrożenia bezpieczeństwa dziecka oraz zasady dostępu dzieci do Internetu. Ważnym elementem jest także monitoring ich stosowania.

Podmioty, które nie wprowadzą wymaganych standardów do 15 sierpnia, mogą zostać ukarane naganą lub grzywną w wysokości 250 zł. W przypadku ponownego stwierdzenia niewykonania obowiązku, grzywna może wzrosnąć do 1000 zł.

Zapraszamy wszystkich zainteresowanych do zapoznania się  z ustawą oraz wytycznymi Ministerstwa i jak najszybszego wdrożenia wymaganych standardów, aby zapewnić dzieciom jak najlepszą ochronę.

Przydatne linki:

Ustawa z dnia 13 maja 2016 r. o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym i ochronie małoletnich.

Wprowadzenie do standardów ochrony dzieci.

Wytyczne do standardów ochrony dzieci w obszarze sportu.

Wytyczne do standardów ochrony dzieci dla organizatorów wypoczynku.

Standardy ochrony dzieci – wytyczne.

Strona Zespołu do Spraw Ochrony Małoletnich.

Justyna Budzan – UMiG w Witnicy

Wielkość czcionki
Kontrast