Dzierżawy dla prawdziwych rolników

Dzięki inicjatywie Burmistrza Dariusza Jaworskiego, Sejm ma zmienić przepisy dotyczące dzierżaw gruntów w parkach narodowych. Dzięki temu nasi rolnicy mają zyskać pierwszeństwo w wydzierżawianiu gruntów Parku Narodowego ,,Ujście Warty’’.

Od nowego roku Park Narodowy ,,Ujście Warty’’ podpisze nowe umowy dzierżaw na łąki w obrębie swoich terenów. Dzierżawami zainteresowani są rolnicy z terenu naszej gminy, którzy potrzebują łąk do wypasu bydła. Tymczasem w poprzednich latach zdarzało się coraz częściej, że do przetargów stawały osoby z Warszawy czy Poznania, niezajmujące się zawodowo rolnictwem. W tych przypadkach chodziło głównie o skorzystanie z unijnych dopłat. Park na tym nie korzystał.

W przypadku dzierżawienia łąk przez naszych rolników, korzyść jest dużo większa. Gospodarze z gminy Witnica koszą łąki, a wypas bydła też pomaga utrzymać ekosystem parkowy we właściwym stanie. Problem w tym, że zgodnie z rozporządzeniem ministra środowiska w sprawie przetargów oraz rokowań na rozporządzanie nieruchomościami przez parki narodowe, przetargi te mają charakter nieograniczony. To oznacza, że do przetargu może stanąć każdy, a o dzierżawie decyduje przelicytowana stawka. Warszawskie czy poznańskie firmy i kancelarie prawne stające do przetargów nie muszą ponosić kosztów utrzymania stad bydła ani koszenia łąk, więc mogą podbijać stawkę. I robią to do poziomu, przy którym dzierżawa staje się dla naszych rolników nieopłacalna.

Gdy powstawał Park Narodowy ,,Ujście Warty’’, naszym rolnikom obiecywano swobodny dostęp do wypasu bydła na parkowych łąkach. – Oszukali wtedy nas, rolników i mieszkańców. Inaczej ani rolnicy, ani gminy nie zgodziłyby się na utworzenie parku – mówi Czesław Hładki, radny Gminy Witnica i działacz Lubuskiej Izby Rolniczej.

Rolnicy spotkali się z Burmistrzem Dariuszem Jaworskim w grudniu ubiegłego roku i przedstawili mu problem. Burmistrz zorganizował wiosną w Witnicy konferencję z wicewojewodą Robertem Paluchem i władzami PN ,,Ujście Warty’’, a następnie kolejne spotkanie w Gorzowie z wojewodą Władysławem Dajczakiem i naszymi rolnikami. Burmistrz przekazał wojewodzie pismo do premiera Mateusza Morawieckiego z propozycją zmian w prawie dotyczącym dzierżaw parkowych gruntów. Wojewoda przesłał pismo do ministerstwa i rząd rozpoczął prace nad zmianami w prawie. Informacje te przekazała w poniedziałek naszym rolnikom pani Małgorzata Golińska, wiceminister środowiska i główny konserwator przyrody.  – Będziemy pilotować tę sprawę. Mamy zapewnienie, że zmiany w prawie nastąpią do końca roku. Nie zgodzę się na to, żeby przypadkowi ludzie niezwiązani z rolnictwem, odbierali naszym rolnikom źródło utrzymania – mówi Burmistrz Dariusz Jaworski.

(fot. Mirosław Sztogryn)

Wielkość czcionki
Kontrast