Zachmurzenie 1°C

Aktualności

Wszyscy studenci zdali! ;)

Uniwersytet Trzeciego Wieku zakończył rok akademicki. Nasi studenci – seniorzy odwiedzili wschodnią Polskę, zrobili furorę na spotkaniu z innymi lubuskimi uniwersytetami, a na rok podsumowali w plenerze w Witnicy.

Oficjalne zakończenie roku akademickiego Uniwersytetów Trzeciego Wieku odbyło się w Strzelcach Krajeńskich. W zabawie na Plantach przy historycznych murach obronnych brały udział UTW z Witnicy, Gorzowa, Strzelec Krajeńskich i Zielonej Góry. Swoje prace prezentowała sekcja plastyczna - prowadzona społecznie przez p. Stanisława Dziadaka. Grupę taneczną poprowadził jak w ubiegłym roku p. Marek Kobylański - nauczyciel Zespołu Szkól Samorządowych w Witnicy. Kolejny raz przygotował studentów do występu, poświęcając swój czas i robiąc to społecznie, za co seniorzy serdecznie dziękują. Występ nosił tytuł ,,Witnicka grupa dla ciała i ducha". Witniccy seniorzy zdobyli serca widzów i uczestników podsumowania zwłaszcza programem tanecznym do piosenek m.in. Michaela Jacksona. O występie naszego UTW pisała nawet ,,Gazeta Lubuska’’.

Studenci wybrali się też w siedmiodniową podróż wzdłuż wschodniej granicy naszego kraju. Poznali niezwykłe miejsca. Słuchacze UTW przepłynęli gondolami Szlakiem Papieskim po Jeziorach Augustowskich. Byli w żydowskich synagogach (Tykocin, Włodawa) i degustowali potrawy kuchni żydowskiej. Odwiedzili wsie tatarskie z meczetami - Bohoniki i Kruszyniany – tam jedli specjały kuchni tatarskiej. Na swojej drodze spotykali piękne, bogate cerkwie i monastyry. Seniorzy zatrzymali się w Supraślu, na Świętej Górze Grabarce i w Jabłecznej, podziwiali pałace polskich magnatów (Białystok, Łańcut, Kozłówka, Baranów Sandomierski). Na trasie była też: Sokółka - (miejsce cudu eucharystycznego w 2008 roku) oraz Kodeń - Sanktuarium Królowej Podlasia Matki Bożej Kodeńskiej. Urzekł nas Sandomierz, Zamość, Lublin i Kazimierz Dolny. W Leżajsku w Bazylice Zwiastowania NMP studenci UTW wysłuchali koncertu na najwspanialszych organach w Europie, a w Janowie Podlaskim podziwiali piękno koni arabskich.

Rok akademicki podsumowali kameralnie w zakątku agroturystycznym Zofii i Tadeusza Andruszko. - Wszyscy zdali, sesji poprawkowej nie będzie! – żartuje Ewa Janowicz, prezes UTW. - Rozwijamy się, może częściej nas widać. Po wakacjach przystąpimy do pracy z większym zapałem – mówi pani prezes.

(fot. J. Mermer)

Kamera internetowa

Kamera internetowa

 

Obraz z kamery internetowej - deptak w Witnicy. Kliknij w poniższe zdjęcie: