Zachmurzenie 1°C

Aktualności

Uczciliśmy pamięć bohaterów

Gone but never forgotten – ,,Zaginieni, ale nigdy nie zapomniani’’ – mówi napis na obelisku w Mosinie, który odsłonięto w sobotę ku pamięci dwóch pilotów amerykańskich z II Wojny Światowej. Uroczystości odbyły się w pełnym ceremoniale wojskowym.

 

 

Gospodarzem uroczystości był Burmistrz Dariusz Jaworski, współinicjator ustawienia obelisku. W uroczystościach wzięli udział m.in. minister Elżbieta Rafalska, gen. bryg. Stanisław Czosnek, nadleśniczy Nadleśnictwa Bogdaniec Piotr Pietkun, dr Nicole Eilers i dr Robyn Rodrigez, reprezentujące Pentagon, kpt Paul Puchta, szef medycznych sił powietrznych NATO w Turcji, oficerowie amerykańskiej armii i zaproszeni goście. Na odsłonięcie obelisku przyjechała też 25-osobowa grupa 64.  batalionu wsparcia brygady wojsk amerykańskich stacjonujących w Skwierzynie. Uroczystość odbyła się w pełnym ceremoniale wojskowym, z udziałem Kompanii Honorowej 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej oraz orkiestry reprezentacyjnej Wojska Polskiego z Poznania. Tłumnie zjawili się też mieszkańcy Mosiny.

Na placu obok dzwonnicy kościoła w Mosinie stanął pamiątkowy obelisk z tablicą w kształcie znaku amerykańskich sił powietrznych i napisem Gone but never forgotten – ,,Zaginieni, ale nigdy nie zapomniani’’. Obok ustawiono tablicę informacyjną, przybliżającą historię sprzed 72 lat.

18 marca 1945 roku doszło bowiem do tragicznych w skutkach wydarzeń.

Tego dnia koło tysiąca bombowców 8 Armii Powietrznej USA bombardowało stolicę III Rzeszy. W drodze powrotnej jeden z bombowców B-17, tzw. Latająca Forteca, uległ uszkodzeniu i leciał na północ od Kostrzyna w poszukiwaniu radzieckiego lotniska wojskowego, aby uratować maszynę i załogę. Niestety, wskutek tragicznej, nie wyjaśnionej do dziś pomyłki samolot został ostrzelany przez rosyjskie myśliwce. Członkowie załogi ewakuowali się na spadochronach nad Mosiną, a sam samolot roztrzaskał się kilkanaście kilometrów dalej, na bagnach koło wsi Wysoka. Z dziewięcioosobowej załogi uratowało się siedmiu członków, a dwóch zginęło, prawdopodobnie od ostrzału myśliwców. Ich mogił do dzisiaj nie odnaleziono.

W 2014 r. z inicjatywy Burmistrza Dariusza Jaworskiego (wtedy dowódcy Jednostki Strzeleckiej JS 4044 Witnica) i badacza historii Sławomira Kunitza odbyły się poszukiwania mogił Leonarda Marino i Johna Sunbegra, członków załogi B-17. W poszukiwaniach pomogła ekipa programu telewizyjnego ,,Było… nie minęło’’ z kanału TVP Historia oraz ,,Gazeta Lubuska’’, sprowadzono też georadary. W 2015 r. przekopano potencjalne miejsca pochówku, ale szczątków lotników nie odnaleziono. Inicjatorzy poszukiwań postanowili więc choć symbolicznie uczcić pamięć zaginionych poprzez wystawienie pamiątkowego obelisku.

Obok obelisku stanęły maszty flagowe z flagami polską i amerykańską, w trakcie ceremonii odegrano hymny obu państw. Kamień i tablicę poświęcił kapelan wojskowy. Polscy i amerykańscy żołnierze stali na baczność przez całą uroczystość mimo ulewnego deszczu. Po odsłonięciu wręczono medale i odznaczenia. Następnie w świetlicy wiejskiej odbyła się emisja filmu ,,Zaginieni w akcji’’, nakręconego przez TVP Historia. Witnica przygotowała też niespodziankę dla amerykańskich żołnierzy – odwiedzili oni Muzeum Chwały Oręża Polskiego oraz Muzeum Browarnictwa. – Poszukiwania mogił poległych żołnierzy będziemy nadal prowadzić. Po nagłośnieniu sprawy obelisku zgłasza się do nas coraz więcej osób z informacjami na temat ewentualnych miejsc pochówku. Tym bohaterom należy się, aby ich szczątki złożono w grobach na ich ojczystej ziemi – mówi Burmistrz Dariusz Jaworski.

Obszerną galerię zdjęć z uroczystości i z wizyty amerykańskich żołnierzy w Witnicy można obejrzeć pod linkiem https://www.facebook.com/e.sz.m.sz/media_set?set=a.1290658704351498.1073742320.100002221433427&type=3.

 

(fot. Mirosław Sztogryn)