Zachmurzenie 17°C

Aktualności

Uczciliśmy pamięć bohaterów

Gone but never forgotten – ,,Zaginieni, ale nigdy nie zapomniani’’ – mówi napis na obelisku w Mosinie, który odsłonięto w sobotę ku pamięci dwóch pilotów amerykańskich z II Wojny Światowej. Uroczystości odbyły się w pełnym ceremoniale wojskowym.

 

 

Gospodarzem uroczystości był Burmistrz Dariusz Jaworski, współinicjator ustawienia obelisku. W uroczystościach wzięli udział m.in. minister Elżbieta Rafalska, gen. bryg. Stanisław Czosnek, nadleśniczy Nadleśnictwa Bogdaniec Piotr Pietkun, dr Nicole Eilers i dr Robyn Rodrigez, reprezentujące Pentagon, kpt Paul Puchta, szef medycznych sił powietrznych NATO w Turcji, oficerowie amerykańskiej armii i zaproszeni goście. Na odsłonięcie obelisku przyjechała też 25-osobowa grupa 64.  batalionu wsparcia brygady wojsk amerykańskich stacjonujących w Skwierzynie. Uroczystość odbyła się w pełnym ceremoniale wojskowym, z udziałem Kompanii Honorowej 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej oraz orkiestry reprezentacyjnej Wojska Polskiego z Poznania. Tłumnie zjawili się też mieszkańcy Mosiny.

Na placu obok dzwonnicy kościoła w Mosinie stanął pamiątkowy obelisk z tablicą w kształcie znaku amerykańskich sił powietrznych i napisem Gone but never forgotten – ,,Zaginieni, ale nigdy nie zapomniani’’. Obok ustawiono tablicę informacyjną, przybliżającą historię sprzed 72 lat.

18 marca 1945 roku doszło bowiem do tragicznych w skutkach wydarzeń.

Tego dnia koło tysiąca bombowców 8 Armii Powietrznej USA bombardowało stolicę III Rzeszy. W drodze powrotnej jeden z bombowców B-17, tzw. Latająca Forteca, uległ uszkodzeniu i leciał na północ od Kostrzyna w poszukiwaniu radzieckiego lotniska wojskowego, aby uratować maszynę i załogę. Niestety, wskutek tragicznej, nie wyjaśnionej do dziś pomyłki samolot został ostrzelany przez rosyjskie myśliwce. Członkowie załogi ewakuowali się na spadochronach nad Mosiną, a sam samolot roztrzaskał się kilkanaście kilometrów dalej, na bagnach koło wsi Wysoka. Z dziewięcioosobowej załogi uratowało się siedmiu członków, a dwóch zginęło, prawdopodobnie od ostrzału myśliwców. Ich mogił do dzisiaj nie odnaleziono.

W 2014 r. z inicjatywy Burmistrza Dariusza Jaworskiego (wtedy dowódcy Jednostki Strzeleckiej JS 4044 Witnica) i badacza historii Sławomira Kunitza odbyły się poszukiwania mogił Leonarda Marino i Johna Sunbegra, członków załogi B-17. W poszukiwaniach pomogła ekipa programu telewizyjnego ,,Było… nie minęło’’ z kanału TVP Historia oraz ,,Gazeta Lubuska’’, sprowadzono też georadary. W 2015 r. przekopano potencjalne miejsca pochówku, ale szczątków lotników nie odnaleziono. Inicjatorzy poszukiwań postanowili więc choć symbolicznie uczcić pamięć zaginionych poprzez wystawienie pamiątkowego obelisku.

Obok obelisku stanęły maszty flagowe z flagami polską i amerykańską, w trakcie ceremonii odegrano hymny obu państw. Kamień i tablicę poświęcił kapelan wojskowy. Polscy i amerykańscy żołnierze stali na baczność przez całą uroczystość mimo ulewnego deszczu. Po odsłonięciu wręczono medale i odznaczenia. Następnie w świetlicy wiejskiej odbyła się emisja filmu ,,Zaginieni w akcji’’, nakręconego przez TVP Historia. Witnica przygotowała też niespodziankę dla amerykańskich żołnierzy – odwiedzili oni Muzeum Chwały Oręża Polskiego oraz Muzeum Browarnictwa. – Poszukiwania mogił poległych żołnierzy będziemy nadal prowadzić. Po nagłośnieniu sprawy obelisku zgłasza się do nas coraz więcej osób z informacjami na temat ewentualnych miejsc pochówku. Tym bohaterom należy się, aby ich szczątki złożono w grobach na ich ojczystej ziemi – mówi Burmistrz Dariusz Jaworski.

Obszerną galerię zdjęć z uroczystości i z wizyty amerykańskich żołnierzy w Witnicy można obejrzeć pod linkiem https://www.facebook.com/e.sz.m.sz/media_set?set=a.1290658704351498.1073742320.100002221433427&type=3.

 

(fot. Mirosław Sztogryn)

 

 

 

Głosuj na siłownię dla Witnicy

Głosuj na siłownię dla Witnicy

Jest szansa na to, że Nestle ufunduje Witnicy siłownię plenerową. Musimy tylko intensywnie głosować!

Szkoła średnia kusi atrakcyjną ofertą!

Szkoła średnia kusi atrakcyjną ofertą!

Zespół Szkół Samorządowych rozpoczął nabór na przyszły rok szkolny. Na absolwentów gimnazjum czekają liceum, technikum i szkoła branżowa. Szkoła realizuje wielki projekt unijny, więc nauka w ,,Koperniku’’ będzie bardzo atrakcyjna!

 

 

Nowe rozkłady jazdy autobusów gminnych

Nowe rozkłady jazdy autobusów gminnych

Gotowe są już nowe rozkłady jazdy autobusów gminnych. Pierwszeństwo w nich mają uczniowie, ale mieszkańcy za 2-3 zł mogą również jeździć po gminie.

We wtorki i czwartki prawnik za darmo

We wtorki i czwartki prawnik za darmo

W Urzędzie Miasta i Gminy ruszył już punkt bezpłatnych porad prawnych! Gmina bezpłatnie udostępniła powiatowi lokal na ten cel.