Zachmurzenie 1°C

Aktualności

W sobotę odsłonięcie obelisku

Zapraszamy mieszkańców na odsłonięcie obelisku poświęconego pamięci zaginionych członków załogi amerykańskiego bombowca, który w 1945 r. rozbił się nad Mosiną. Uroczystość odbędzie się w sobotę o godz. 12.00 przy kościele w Mosinie.

 

 

Na uroczystość zaproszono przedstawicieli Ambasady USA, Pentagonu, Ministerstwa Obrony Narodowej oraz Wojewodę Lubuskiego i Marszałka Województwa. Udział wezmą także Minister Elżbieta Rafalska oraz władze wojskowe jednostek w Międzyrzeczu i Skwierzynie. Odsłonięcie odbędzie się według ceremoniału wojskowego, z udziałem Kompanii Reprezentacyjnej Wojska Polskiego oraz Orkiestry Wojska Polskiego z Poznania. Gośćmi uroczystości będzie też 25-osobowa delegacja 64 Batalionu Wsparcia US Army z Kolorado.

Katastrofa B-17 pod Mosiną to historia tragicznej pomyłki u schyłku II wojny światowej. W marcu 1945 roku trwały masowe naloty aliantów na Berlin. 18 marca 1945 r. około tysiąca bombowców 8 Armii Powietrznej USA bombardowało stolicę III Rzeszy. W drodze powrotnej jeden z bombowców B-17, tzw. Latająca Forteca, uległ uszkodzeniu i leciał na północ od Kostrzyna w poszukiwaniu radzieckiego lotniska wojskowego, aby uratować maszynę i załogę. Niestety, wskutek tragicznej, nie wyjaśnionej do dziś pomyłki samolot został ostrzelany przez rosyjskie myśliwce. Członkowie załogi katapultowali się nad Mosiną, a sam samolot roztrzaskał się kilkanaście kilometrów dalej, na bagnach koło wsi Wysoka. Z dziewięcioosobowej załogi, która na spadochronach spadła na Mosinę,   uratowało się siedmiu członków, a dwóch zginęło, prawdopodobnie od ostrzału myśliwców. Ich mogił do dzisiaj nie odnaleziono.

W 2015 roku grupa pasjonatów, zainspirowana przez Dariusza Jaworskiego, ówczesnego dowódcę Jednostki Strzeleckiej JS 4044 Witnica i miejscowego badacza historii Sławomira Kunitza podjęli poszukiwania szczątków zaginionych pilotów – Leonarda Marino i Johna Sunberga. Wsparła ich ekipa historycznego programu telewizji TVP Historia - ,,Było, nie minęło…’’ p. Adama Sikorskiego i dziennikarz ,,Gazety Lubuskiej’’ Jakub Pikulik. Przy wykorzystaniu georadarów wyznaczono miejsca, w których ziemia była przed laty przekopana. Badacze historii opierali się też na ustnych relacjach świadków, którzy widzieli bezimienne mogiły. Kilka miesięcy później przekopano wyznaczone przez georadar miejsca. Niestety, w wykrytych miejscach nie było kości, ani nic, co mogłoby świadczyć, że kiedykolwiek zakopano tu ciała lotników. Poszukiwania będą jednak trwały nadal.

Tymczasem Dariusz Jaworski, już jako Burmistrz Miasta i Gminy Witnica podjął starania o uczczenie pilotów zaginionych w Mosinie pamiątkowym obeliskiem. Ten obelisk zostanie odsłonięty w sobotę w Mosinie obok kościoła. Uroczystości rozpoczną się o godz. 12.00. Zapraszamy wszystkich mieszkańców do udziału w uroczystości!

Na zdjęciu: Ustawianie obelisku rozpoczęło się w poniedziałek (Fot. Mirosław Sztogryn)