Zachmurzenie 17°C

Aktualności

W sobotę odsłonięcie obelisku

Zapraszamy mieszkańców na odsłonięcie obelisku poświęconego pamięci zaginionych członków załogi amerykańskiego bombowca, który w 1945 r. rozbił się nad Mosiną. Uroczystość odbędzie się w sobotę o godz. 12.00 przy kościele w Mosinie.

 

 

Na uroczystość zaproszono przedstawicieli Ambasady USA, Pentagonu, Ministerstwa Obrony Narodowej oraz Wojewodę Lubuskiego i Marszałka Województwa. Udział wezmą także Minister Elżbieta Rafalska oraz władze wojskowe jednostek w Międzyrzeczu i Skwierzynie. Odsłonięcie odbędzie się według ceremoniału wojskowego, z udziałem Kompanii Reprezentacyjnej Wojska Polskiego oraz Orkiestry Wojska Polskiego z Poznania. Gośćmi uroczystości będzie też 25-osobowa delegacja 64 Batalionu Wsparcia US Army z Kolorado.

Katastrofa B-17 pod Mosiną to historia tragicznej pomyłki u schyłku II wojny światowej. W marcu 1945 roku trwały masowe naloty aliantów na Berlin. 18 marca 1945 r. około tysiąca bombowców 8 Armii Powietrznej USA bombardowało stolicę III Rzeszy. W drodze powrotnej jeden z bombowców B-17, tzw. Latająca Forteca, uległ uszkodzeniu i leciał na północ od Kostrzyna w poszukiwaniu radzieckiego lotniska wojskowego, aby uratować maszynę i załogę. Niestety, wskutek tragicznej, nie wyjaśnionej do dziś pomyłki samolot został ostrzelany przez rosyjskie myśliwce. Członkowie załogi katapultowali się nad Mosiną, a sam samolot roztrzaskał się kilkanaście kilometrów dalej, na bagnach koło wsi Wysoka. Z dziewięcioosobowej załogi, która na spadochronach spadła na Mosinę,   uratowało się siedmiu członków, a dwóch zginęło, prawdopodobnie od ostrzału myśliwców. Ich mogił do dzisiaj nie odnaleziono.

W 2015 roku grupa pasjonatów, zainspirowana przez Dariusza Jaworskiego, ówczesnego dowódcę Jednostki Strzeleckiej JS 4044 Witnica i miejscowego badacza historii Sławomira Kunitza podjęli poszukiwania szczątków zaginionych pilotów – Leonarda Marino i Johna Sunberga. Wsparła ich ekipa historycznego programu telewizji TVP Historia - ,,Było, nie minęło…’’ p. Adama Sikorskiego i dziennikarz ,,Gazety Lubuskiej’’ Jakub Pikulik. Przy wykorzystaniu georadarów wyznaczono miejsca, w których ziemia była przed laty przekopana. Badacze historii opierali się też na ustnych relacjach świadków, którzy widzieli bezimienne mogiły. Kilka miesięcy później przekopano wyznaczone przez georadar miejsca. Niestety, w wykrytych miejscach nie było kości, ani nic, co mogłoby świadczyć, że kiedykolwiek zakopano tu ciała lotników. Poszukiwania będą jednak trwały nadal.

Tymczasem Dariusz Jaworski, już jako Burmistrz Miasta i Gminy Witnica podjął starania o uczczenie pilotów zaginionych w Mosinie pamiątkowym obeliskiem. Ten obelisk zostanie odsłonięty w sobotę w Mosinie obok kościoła. Uroczystości rozpoczną się o godz. 12.00. Zapraszamy wszystkich mieszkańców do udziału w uroczystości!

Na zdjęciu: Ustawianie obelisku rozpoczęło się w poniedziałek (Fot. Mirosław Sztogryn)

 

Głosuj na siłownię dla Witnicy

Głosuj na siłownię dla Witnicy

Jest szansa na to, że Nestle ufunduje Witnicy siłownię plenerową. Musimy tylko intensywnie głosować!

Szkoła średnia kusi atrakcyjną ofertą!

Szkoła średnia kusi atrakcyjną ofertą!

Zespół Szkół Samorządowych rozpoczął nabór na przyszły rok szkolny. Na absolwentów gimnazjum czekają liceum, technikum i szkoła branżowa. Szkoła realizuje wielki projekt unijny, więc nauka w ,,Koperniku’’ będzie bardzo atrakcyjna!

 

 

Nowe rozkłady jazdy autobusów gminnych

Nowe rozkłady jazdy autobusów gminnych

Gotowe są już nowe rozkłady jazdy autobusów gminnych. Pierwszeństwo w nich mają uczniowie, ale mieszkańcy za 2-3 zł mogą również jeździć po gminie.

We wtorki i czwartki prawnik za darmo

We wtorki i czwartki prawnik za darmo

W Urzędzie Miasta i Gminy ruszył już punkt bezpłatnych porad prawnych! Gmina bezpłatnie udostępniła powiatowi lokal na ten cel.