Dwa złote medale witniczanina w Mistrzostwach Polski

W dniach 25 – 27 czerwca 2021 roku Olsztyn stał się centrum sportowych wydarzeń na mapie Polski. Przy rekordowej frekwencji, w stolicy województwa warmińsko – mazurskiego odbyły się równocześnie 31 Mistrzostw Polski w Lekkiej Atletyce Mastersów oraz 10 Mistrzostwa Polski w Lekkiej Atletyce Lekarzy. Do zmagań stanęły 573 osoby – 144 zawodniczki i 429 zawodników – oraz grupa kilkudziesięciu osób zza granicy, m.in. z Niemiec, Litwy i Wielkiej Brytanii.

Patronat honorowy nad zawodami objęło: Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, Marszałek Województwa Warmińsko -Mazurskiego, Prezydent Olsztyna, JM Rektor Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego oraz Prezes Naczelnej Izby Lekarskiej.

Wbrew przypuszczeniom trwająca od ponad roku epidemia nie odebrał zawodnikom, ani chęci do treningów, ani chęci do zmierzenia się w rywalizacji sportowej. Najlepiej dowodzi tego wspomniana już bardzo wysoka liczba uczestników.

Na ostatniej prostej moich przygotowań do mistrzostw nie obyło się bez niespodzianek i w momencie gdy zawiódł sprzęt z pomocą przyszedł Pan Łukasz Żmijak z firmy BitMet w Witnicy oraz Pan Stanisław Drozd z Zakładu Ślusarskiego w Witnicy, za co bardzo im dziękuję – mówi Ryszard Iliaszewicz.

Trwające trzy dni współzawodnictwo mastersów, czyli zawodników, którzy ukończyli 35 rok życia, odbyło się w pełnym słońcu na przepięknie usytuowanym stadionie Uniwersytetu Warmińsko – Mazurskiego. Mastersi  podzieleni są na kategorie wiekowe, z pięcioletnim podziałem np.35-40,40-45 rok życia itp. z kolei Mistrzostwa Polski Lekarzy odbywają się na zasadach „open” tj. bez podziału na kategorie wiekowe, a jedynie z późniejszym zastosowaniem odpowiednich przeliczników, które wskazują ostateczny wynik punktowy danego zawodnika.

 Biorąc kolejny raz udział w zawodach mogłem zauważyć postępującą profesjonalizację zawodników. Wielu mastersów używa sprzętu i obuwia najlepszych, renomowanych firm, a można było także, dostrzec zawodników, którzy stawili się na zawodach z własnymi trenerami – podkreśla Pan Ryszard.

W trzecim dniu zawodów wystartowałem w Mistrzostwach Polski Mastersów w konkurencji rzutu młotem( młot o wadze 5 kg),w kategorii M60-65 i równocześnie jak lekarz w Mistrzostwach Polski Lekarzy. Konkurs od samego początku układał się po mojej myśli, gdyż w rzucie próbnym przed właściwym konkursem posłałem młot na odległość ponad 43 metrów, co było wyraźnym sygnałem dla moich konkurentów, że będę walczył o medal z najcenniejszego kruszcu. Tym bardziej, że dodatkowe wsparcie miałem ze strony mojej małżonki Beaty, która zasiadła na trybunie blisko rzutni i mnie dopingowała – relacjonuje Pan Doktor.

 W samym konkursie w trzeciej serii rzutów Pan Ryszard posłał młot na odległość 41,98 metra i tym wynikiem zwyciężył, zdobywając złoty medal i tytuł mistrza Polski Mastersów, a także złoty medal i tytuł mistrza Polski Lekarzy.

Serdecznie gratulujemy Panu Doktorowi, życzymy dalszych sukcesów i czekamy na kolejne relacje ze sportowych wydarzeń!

Medaliści Mistrzostw Polski Mastersów – stoją od lewej  J.Duber, R.Iliaszewicz, H.Radzikowski

fot. archiwum prywatne

Ryszard Iliaszewicz wchodzi do koła rzutów.

fot. archiwum prywatne

 

Na zdjęciu wyróżniającym: Medaliści Mistrzostw Polski Lekarzy-stoją od lewej Z.Krukowski, R.Iliaszewicz, K.Bońda
fot. archiwum prywatne

 

 

Wielkość czcionki
Kontrast