Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Dziś obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Delegacje oddały poległym hołd pod Pomnikiem Żołnierza Polskiego.

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych przypada na 1 marca. Tego dnia w 1951 r. w więzieniu na warszawskim Mokotowie, po pokazowym procesie, zostali rozstrzelani przywódcy IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość” – prezes WiN ppłk Łukasz Ciepliński („Pług”, „Ludwik”) i jego najbliżsi współpracownicy: Adam Lazarowicz, Mieczysław Kawalec, Józef Rzepka, Franciszek Błażej, Józef Batory i Karol Chmiel. Ich ciała komuniści zakopali w nieznanym miejscu.

Żołnierzami wyklętymi określa się żołnierzy, którzy w 1945 r. nie złożyli broni i walczyli z sowieckimi oddziałami kontrolującymi polskie tereny oraz ich komunistycznymi poplecznikami z Polski, sprawującymi niesuwerenną władzę w kraju. Komuniści zwalczali oddziały, wywodzące się głównie z Armii Krajowej. Początek działań datuje się na 19 stycznia 1945 r. od rozkazu ostatniego przywódcy K, Leopolda Okulickiego, który rozwiązując organizację, dał oddziałom wolną rękę w decyzji, czy będą walczyć o Polskę wolną od sowieckiego jarzma, czy też się pogodzą z nową władzą. Dziesiątki tysięcy żołnierzy nie złożyły broni. Około 150 tys. członków dawnej AK i innych organizacji zasiliło szeregi dwóch największych ugrupowań: Wolność i Niezawisłość oraz Narodowe Siły Zbrojne. Władze komunistyczne pacyfikowały oddziały żołnierzy wyklętych (nazwanych tak ze względu na oficjalną propagandę komunistyczną, ,,wymazującą’’ ich z pamięci narodowej) aż do 1953 roku, kiedy to rozbito ostatni z oddziałów. Wielu żołnierzy ówczesna władza zamordowała  lub skazała na wieloletnie więzienie. W 2011 r. parlament ustanowił 1 marca Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Data ta upamiętnia wykonanie w 1951 r. wyroku śmierci na kierownictwie IV Komendy WiN.

Z tej okazji gminne delegacje uczciły pamięć poległych żołnierzy

(fot. Mirosław Sztogryn)

Wielkość czcionki
Kontrast