Kolejne przypadki wirusa ASF w Lubuskiem

W województwie lubuskim zdiagnozowano kolejne przypadki wirusa afrykańskiego pomoru świń (ASF). Obecnie obszar skażony obejmuje teren starostwa wschowskiego, nowosolskiego, zielonogórskiego, żagańskiego i żarskiego.

Afrykański pomór świń to szybko szerząca się, zakaźna choroba wirusowa, na którą podatne są świnie domowe oraz dziki. Ludzie nie są wrażliwi na zakażenie wisusem ASF w związku z czym, choroba ta nie stwarza zagrożenia dla ich zdrowia i życia. Jednakże jest dużym zagrożeniem dla gospodarstw rolnych, dlatego szczególnie ważne jest przestrzeganie zasad bioasekuracji oraz nakazów i zakazów wydanych przez lokalne władze.

Na podstawie rozporządzenia rozszerzono strefę czerwoną. Tym razem obejmuje większy obszar naszej gminy. Ponadto Nadleśnictwo Bogdaniec wybuduje grodzenie, które ma zapobiec rozprzestrzenianiu się tej choroby. Przebiegać będzie ono, jak na załączonym obrazku.

Rozporządzenie Wojewody Lubuskiego z dnia 14 stycznia 2021 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie zwalczania afrykańskiego pomoru świń u dzików na terenie województwa lubuskiego.

Wielkość czcionki
Kontrast