O witnickiej bibliotece w książce i czasopismach

Niedawno w ogólnopolskich i regionalnych mediach ukazały się cztery publikacje poświęcone Miejskiej Bibliotece Publicznej w Witnicy.

Pierwszą pozycją jest książka „Wiedza, gust, kompetencje”, autorstwa Andrzeja Bucka, Moniki Simonjetz i Dawida Kotlarka, poświęcona różnym aspektom działalności bibliotek. Zawiera ona rozdział „Teatr Kruka Pankraczego w Witnicy” autorstwa Moniki Simonjetz, kierownika Działu Analiz, Badań i Metodyki Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. C. Norwida w Zielonej Górze.

Tekst opisuje biblioteczną Ulicę Bajki Polskiej i zorganizowane w niej przedsięwzięcia, w tym działalność tytułowego teatrzyku lalkowego. Przywołuje wspomnienia o „starych, dobrych czasach”, kiedy bibliotekarze mogli się spotykać z grupami dzieci i wprowadzać je w świat literatury. Bajkowa uliczka została częściowo odtworzona w tymczasowej siedzibie przy ul. Kosynierów Mirosławskich 1 (budynek MZK). Teatrzyk został rozebrany i czeka w magazynie na lepsze czasy. Kiedy gmach Miejskiego Domu Kultury zostanie oddany do użytku, wróci na swoje miejsce i będzie służyć dzieciom.

Drugim witnickim akcentem tej książki jest rozdział „Nowoczesna biblioteka publiczna. Wypowiedzi organizatorów i bibliotekarzy”.  W tej części książki znajdziemy opinie przedstawicieli samorządów i szefów bibliotek – w tym dyrektora Władysława Wróblewskiego z Witnicy.

Dostrzeżeni przez „Dostrzegacza”

O witnickiej bibliotece napisał także „Dostrzegacz Biblioteczny”. Jest to pismo Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. H. Łopacińskiego w Lublinie. W najnowszym jego numerze ukazał się artykuł „Wszystkie drogi prowadzą do biblioteki” Moniki Simonjetz, poświęcony witnickiej instytucji.

Tekst jest przeglądem jej działalności animatorskiej – od budowy w 2013 r. Ulicy Bajki Polskiej i Teatru Kruka Pankraczego po cykl spotkań autorskich online „Kwarantanna z pisarzem” w czasie pierwszego lockdownu. Znajdziemy tu także przegląd publikacji poświęconych witnickiej bibliotece, które ukazały się w ciągu ostatnich miesięcy w ogólnopolskich mediach.

Spotkanie z autorami

Pod koniec grudnia ukazał się jubileuszowy pięćdziesiąty numer „Bibliotekarza Lubuskiego”. Pismo zawiera tekst „Moja przygoda z pisaniem jest dowodem na to, że warto wierzyć w marzenia”. Jest to zapis rozmowy z Elżbietą Jodko-Kulą, twórczynią książek dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Odbyła się ona w ramach spotkań autorskich „Kwarantanna z pisarzem”. Wypowiedzi autorki spisała bibliotekarka Marcelina Szuciak.

Publikacja jest również dostępna na stronie internetowej „Bibliotekarza Lubuskiego:

http://www.bibliotekarzlubuski.pl/images/stories/pedeefy/BL50-strona_po_stronie.pdf

Promocji miejscowych autorów zaś poświęcony jest projekt „Witniczanie piszą – witniczanie czytają”. Opisuje go artykuł „Mieszkańcy wydają książki, a sąsiedzi je czytają” Jakuba Pikulika, zamieszczony 19 stycznia w „Gazecie Lubuskiej”.

(fot. Miejska Biblioteka Publiczna w Witnicy)

Wielkość czcionki
Kontrast