LEKKOATLECI WRACAJĄ NA STADIONY

Po okresie zamknięcia z powodu epidemii koronawirusa stadionów lekkoatletycznych, powoli zaczynają wracać na nich sportowcy. Lekkoatletyczni weterani, czyli zawodnicy powyżej 35 roku życia oficjalnie zainaugurowali, choć bardzo spóźniony w tym roku, sezon startów na otwartym stadionie.

Na Stadionie Miejskim w Toruniu,  w dniu 27 czerwca 2020 roku odbyła się rywalizacja o tytuły i medale w 28 Mistrzostwach Polski Mastersów w Wielobojach Rzutowych oraz 5 Mistrzostwa Polski Lekarzy w Wielobojach Rzutowych. Startujący w tych zawodach lekarze byli klasyfikowani zarówno w Mistrzostwach Polski Mastersów i Mistrzostwach Polski Lekarzy. W zawodach tych, w kategorii M-60 (zawodnicy w przedziale wieku 60-65 lat), z powodzeniem uczestniczył witnicki lekarz Ryszard Iliaszewicz. Łącznie w zawodach wzięło udział ponad stu zawodników i zawodniczek. Pomimo przerwy w startach spowodowanych epidemią, potrafili doskonale przygotować się do kolejnego sezonu lekkoatletycznego.

Zawodnicy w wieloboju rzutowym startują w pięciu konkurencjach:w rzucie dyskiem, oszczepem, młotem, ciężarkiem i pchnięciu kulą. W każdej z tych konkurencji są trzy podejścia. Najdalszy rzut jest mierzony i przeliczny na punkty. Punkty z pięciu konkurencji są sumowane i dają końcowy wynik, a o zajętym miejscu w zawodach decyduje najwyższa ilość zdobytych punktów. Nasz masters i lekarz z Witnicy uzyskał w rzucie: dyskiem (1,0kg)- 36,99m, oszczepem (0,6kg)- 29,99m, młotem (5,0kg)- 35,54m, ciężarkiem (9,08kg)- 15,24m i pchnięciu kulą (5,0 kg)- 11,38m, co przełożyło się na końcowy wynik 3270 punktów. Wynik ten dał mu srebrny medal i tytuł wicemistrza Polski Mastersów w Wieloboju Rzutowym w kategorii wiekowej M-60 oraz złoty medal i tytuł mistrza Polski Lekarzy w Wieloboju Rzutowym w kategorii open (wszystkie kategorie), dodatkowo został wyróżniony pucharem ufundowanym przez prof. dr n. med. Andrzeja Matyję, Prezesa Naczelnej Rady Lekarskiej, dla najlepszego lekarza mistrzostw.

„Mistrzostwa Polski w Wielobojach Rzutowych są bardzo trudne, gdyż każda z pięciu konkurencji, na który składa się wielobój jest złożona technicznie i znacznie różnią się od siebie. Inną techniką wykonuje się rzut dyskiem, a inną rzut młotem, dlatego drobne niuanse techniczne często decydują o końcowym wyniku. Rywalizacja w Mistrzostwach trwała ponad pięć godzin była bardzo wyczerpująca, emocjonująca i trwała do ostatniego rzutu. Zawodnicy walczyli o każdy centymetr, lecz cały czas toczyła się zgodnie z zasadami fair play” -mówi Ryszard Iliaszewicz.

Największą, kolejną imprezą dla lekkoatletów 35+będą w tym roku jubileuszowe 30 Mistrzostwa Polski Mastersów w Lekkiej Atletyce oraz towarzyszące im 8 Mistrzostwa Polski Lekarzy w Lekkiej Atletyce zaplanowane w dniach 22-23 sierpień, w Lublinie.

Na poniższej fotografii od lewej: Ryszard Iliaszewicz (srebro), Edward Zwolski (złoto) i Jerzy Duber (brąz).

Wielkość czcionki
Kontrast