Sto lat wybitnemu witniczaninowi

W dniu urodzin Zbigniewa Czarnucha, Burmistrz Miasta i Gminy Witnica śle najserdeczniejsze życzenia.

Urodził się w 1930 r., a od 1945 r. mieszka w Witnicy z przerwą na lata 1952-81. Studiował historię na UAM w Poznaniu i Uniwersytecie Warszawskim. Pracował w Zielonej Górze, Poznaniu, Warszawie i Lesku. Był twórcą słynnego szczepu harcerskiego „Makusyny”. Od 1981 r. ponownie zamieszkał w Witnicy, gdzie uczył historii. Zajmuje się badaniem i upowszechnianiem historii miasta i regionu. Był inicjatorem Polsko-Niemieckiego Stowarzyszenia „Pro Europa Viadrina”. Jest jednym z pomysłodawców powstania w Witnicy Park Drogowskazów i Słupów Milowych Cywilizacji, a także miejskiego muzeum.

Zbigniew Czarnuch był wiele razy nagradzany za zaangażowanie w projekty związane z dawną Nową Marchią oraz za zasługi dla porozumienia między Polakami i Niemcami. M.in. w 2009 r. otrzymał Georg Dehio-Kulturpreis. Odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Złotym i Srebrnym Krzyżem Zasługi, Medalem Komisji Edukacji Narodowej, Odznaką Honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej” (2010) i wieloma innymi odznaczeniami państwowymi i samorządowymi, a w tym również Orderem Uśmiechu. Sylwetce Zbigniewa Czarnucha oraz jego działalności poświęcono publikacje Muzeum Ziemi Lubuskiej. Nie można tez zapomnieć o wielu publikacjach Pana Zbigniewa Czarnucha na temat naszej miejscowości i jej okolic.

W dniu Pana urodzin, w imieniu wszystkich mieszkańców, Burmistrz Miasta i Gminy Witnica pragnie złożyć serdeczne życzenia: wiele uśmiechu, pogody ducha, życzliwości, a nade wszystko dużo zdrowia, by kolejne publikacje, które ma Pan w planie, mogły ujrzeć światło dzienne.

(fot. gazeta lubuska, UMiGW)

Wielkość czcionki
Kontrast