Przypominamy o procedurach związanych z ASF

Przypominamy procedury dotyczące znalezienia padłego dzika oraz bioasekuracji.

Występowanie ASF wśród dzików może stanowić zagrożenie dla trzody chlewnej. Wirus ASF może przez długi czas utrzymywać się w zwłokach padłych dzików, z tego powodu powinny być one usuwane ze środowiska.

Ścisłe przestrzeganie tych wytycznych ma na celu zminimalizowanie ryzyka ewentualnego rozprzestrzenienia się choroby, w tym ryzyka wprowadzenia ASF do gospodarstw, w których utrzymywane są świnie.

W przypadku znalezienia zwłok dzika zabitego w wyniku kolizji drogowych (w pasie drogowym lub w pobliżu), informację taką należy również zgłosić do właściwego miejscowo powiatowego lekarza weterynarii.

W związku z kolejnymi ogniskami i przypadkami ASF w Polsce i realnym zagrożeniem wystąpienia afrykańskiego pomoru świń w powiecie gorzowskim, Powiatowy Lekarz Weterynarii w Gorzowie Wielkopolskim informuje o konieczności rygorystycznego przestrzegania:
– zasad bioasekuracji gospodarstw utrzymujących świnie
– zasad przeciwepizootycznych podczas polowań na dziki
– obowiązku natychmiastowego telefonicznego zgłaszania do Inspektoratu w Gorzowie Wielkopolskim:
a) każdego przypadku zaobserwowania nietypowego zachowania dzika przed odstrzałem,
b) każdego przypadku znalezienia zwłok dzików,
c) każdego przypadku znalezienie porzuconych zwłok świń.

Szczegółowe informacje na ten temat można znaleźć na stronie internetowej: http://www.powiatgorzowski.pl/aktualnosci/glowna/zabezpiecz-sie-przed-afrykanskim-pomorem-swin-asf

Aktualizacja:

Powiatowy Lekarz Weterynarii w Gorzowie Wlkp. przesłał ulotki, z najważniejszymi informacjami jak postępować w obliczu zagrożenia ASF. Na dniach zostaną rozkolportowane na terenie naszej gminy.

Ulotki udostępniamy także w wersji elektronicznej:

Wielkość czcionki
Kontrast