Pisał o Dąbroszynie

Miejska Biblioteka Publiczna w Witnicy zaprasza 19 września na godz. 17.00 na wykład dr Krystyny Kamińskiej „Teodor Fontane (1819-1898) – niemiecki pisarz, który tu bywał”.

Urodzony równo 200 lat temu bohater spotkania, wybitny przedstawiciel niemieckiego realizmu mieszczańskiego, jest autorem różnych gatunkowo tekstów. Są wśród nich m. in. powieści, ballady i opowiadania, dramaty, dzienniki, artykuły prasowe i reportaże historyczne. Do tych ostatnich należą teksty opowiadające o dziejach Dąbroszyna, Kostrzyna i Sarbinowa. W samym Dąbroszynie Fontane gościł kilkakrotnie w 1860 roku i latach następnych. Plony tych wizyt zostały przetłumaczone na język polski i opublikowane w zbiorze „Po tej stronie Odry”, w ramach serii wydawniczej „Biblioteczka Nadwarciańskiego Rocznika Historyczno-Archiwalnego”. Wydawnictwo zawiera opisy miejscowości oraz ciekawostki historyczne i legendy.

Krystyna Kamińska jest doktorem nauk humanistycznych, dziennikarką, wydawcą. To autorka licznych książek, leksykonów i monografii z dziedziny kultury i sztuki, a także albumów i przewodników turystycznych po Gorzowie i regionie.
(fot. MBP)

Wielkość czcionki
Kontrast