Strasznie sucho w lesie!

Jeśli nie musisz, nie wchodź do lasu. Dyrekcja Lasów Państwowych ustaliła najwyższy stopień zagrożenia pożarowego dla obszarów leśnych w naszej Gminie.

Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Szczecinie wydała komunikat, w którym ustaliła III stopień zagrożenia pożarowego dla obszarów leśnych w województwie lubuskim. To najwyższy stopień zagrożenia, który oznacza, że ściółka leśna jest sucha jak kartka papieru. Wystarczy iskra, aby wybuchł pożar. Zaleca się, aby nie wchodzić do lasu, a jeśli już musimy, należy zachować szczególną ostrożność. W przypadku zauważenia ognia, trzeba natychmiast powiadomić straż pożarną pod numerem 998 lub zadzwonić pod ratunkowy numer 112. Nadleśnictwo Bogdaniec ma kamerę monitorującą las w Mosinie i punkt alarmowo – dyspozycyjny w Bogdańcu, ale przy obecnej suchości ściółki pożar może wybuchnąć i rozprzestrzenić się gwałtownie, zanim komunikat dotrze do służb ratowniczych. Prędkość rozprzestrzeniania się pożaru może wynosić ponad 20 km/h (szybki bieg to prawie 19 km/h, szybka jazda na rowerze to około 30 km/h).

W Polsce w 2018 roku odnotowano 150 tys. pożarów. W ubiegłym roku podczas akcji ratowniczych związanych z samym tylko gaszeniem pożarów traw zużyto 123 miliony litrów wody, co odpowiada pojemności prawie 33 basenów olimpijskich. Szacowane straty to około 32 miliony  złotych. W tym roku witniccy strażacy już dwukrotnie brali udział w akcjach gaszenia lasu.

(fot. Mirosław Sztogryn)

Wielkość czcionki
Kontrast