Seniorzy z pełną kulturą

Efekty współpracy Miejskiej Biblioteki Publicznej z Dziennym Domem Pobytu ,,Senior Wigor’’ są już bardzo widoczne. Korzystają na tym obie strony.

Dzienny Dom Pobytu „Senior Wigor” współpracuje z Miejską Biblioteką Publiczną w Witnicy niemalże od chwili powstania. Pierwszym plonem tej współpracy jest  punkt biblioteczny, w którym książki są wymieniane odpowiednio do potrzeb czytelników.  Pod koniec ub. roku w DDP powstała Sekcja Książki Mówionej, którą MBP zaopatrzyła w czytnik i audiobooki. Dzięki temu seniorzy mogą skorzystać z książek bez ograniczeń.

Dzięki bajkom kukiełkowym pożyczonym z biblioteki w ubiegłym roku seniorzy mogli zaprezentować swój aktorski talent dzieciom z przedszkola i żłobka w Witnicy. Młodzi odbiorcy zobaczyli bajki Pt. „Kolorowa krowa”, „Dwa jeże”, „Fryzjer”, „Foka” i inne.

Dyrektor biblioteki Władysław Wróblewski gościł u seniorów z historycznymi prelekcjami z cyklu „Witnica na starej pocztówce”. Słuchacze mogli porównać, jak wyglądało ich miasteczko przed 1945 rokiem, w czasach ich młodości i dziś. Wykład okraszały wspomnienia i dysputy „jak to kiedyś było”. W ostatni piątek dyrektor Wróblewski pokazał podopiecznym Domu swoje fotograficzne portrety zwierząt, wykonane w czasie wycieczek po okolicy. Prelekcja „Okiem piechura” również była okazją do pogawędek na temat przyrodniczych obserwacji i przygód.

Współpraca nie jest jednostronna. Seniorzy wykonali i sprezentowali Oddziałowi dla Dzieci i Młodzieży kilkaset zakładek do książek. Wszystkie ręcznie wykonane,  zalaminowane, więc trwałe, a wśród zdobiących je grafik przeważa wizerunek sowy – symbolu mądrości. Młodzi czytelnicy otrzymują je na „czytelniczą drogę życia” jako wspólny prezent od seniorów i bibliotekarzy.

(fot. DDP)

Wielkość czcionki
Kontrast