Nowe technologie w szkole

W Zespole Szkół Samorządowych w Witnicy odbył się wczoraj ,,Dzień Nowych Technologii w Edukacji’’. Uczniowie pracowali na drukarkach 3D i grali w grę RPG.

Z udziałem Lubuskiej Kurator Oświaty, Pani Ewy Rawy, odbył się wczoraj w witnickim ,,Koperniku’’ Dzień Nowych Technologii w Edukacji. Miał on na celu praktyczne wykorzystanie nowoczesnego sprzętu oraz oprogramowania informatycznego w kształceniu techników informatyków oraz logistyków, popularyzację technologii informacyjno – komunikacyjnych a także naukę współpracy zespołowej uczniów. Podczas warsztatów uczniowie, nauczyciele i goście wykorzystywali klocki Lego Mainstrom do budowy robotów jako narzędzia wspomagającego naukę podstaw programowania, używali drukarek 3D do nauki projektowania 3D oraz jako narzędzia wspomagającego proces  programowania maszyn CNC, a także przy pomocy najnowszego oprogramowania biurowego MS-Excel 2016 wykonywali analizy wspomagające pracę specjalistów, menadżerów i kierowników działów operacyjnych i administracyjnych.

Odbyła się też projekcja filmu, będącego pokłosiem realizacji projektu „Modernizacja kształcenia zawodowego w Gminie Witnica”. Przedstawiono w nich najnowsze rozwiązania edukacyjne w branży TSL oraz IT z jakimi spotykają się uczniowie Technikum z ZSS z Witnicy w ramach zajęć  organizowanych we współpracy z Akademią im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie Wlkp. w ramach projektu. Ciekawym pomysłem była też gra RPG. To zabawa rozgrywająca się w wyobraźni, gracze wcielają się w wymyślone postacie i wspólnie przeżywają przygody w wyimaginowanym świecie pod nadzorem wybranego wcześniej Mistrza Gry. Uczniowie Technikum wcielili się w poszukiwaczy skarbów w krainie nowoczesnych technologii informatycznych „Kopernikolandus”. Ich zadaniem było odnalezienie skarbu. Tą krainą były nowe szkolne pracownie, wykonane w ramach wspomnianego projektu. Wzgórzem Magicznych Liczydeł była pracownia urządzeń techniki komputerowej, Wzgórzem Pajęczych Sieci była pracownia lokalnych sieci komputerowych i sieciowych systemów operacyjnych, a Wzgórzem Zakrzywionych Zwierciadeł stała się pracownia aplikacji internetowych i baz danych. Drużyny złożone z uczniów musiały ,,przejść’’ przez każde wzgórze i wykorzystując sprzęt poszczególnych pracowni, odnaleźć skarb. Gra zmusiła uczniów do aktywnego wykorzystania nowego sprzętu i oprogramowania. Relację z tego dnia przygotowała TVP 3 Gorzów Wlkp. Można ją obejrzeć pod tym linkiem.

(fot. Mirosław Sztogryn, Łukasz Glapa)

 

Wielkość czcionki
Kontrast