Czad oszukuje zmysły

W związku z niedawnym zatruciem się tlenkiem węgla w Witnicy, apelujemy o ostrożność w korzystaniu z urządzeń grzewczych, a w miarę możliwości – o montaż czujek tego gazu.

28 stycznia ulotnił się czad w jednym z mieszkań w bloku wielorodzinnym przy ul. Traugutta w Witnicy. Część mieszkańców ewakuowano, w akcji brały udział cztery zastępy strażaków. Podtruli się nawet… ratownicy medyczni, którzy udzielali pomocy poszkodowanym.

Tlenek węgla, zwany czadem jest bardzo niebezpieczny dla zdrowia i życia. Mówi się o nim: cichy zabójca… W sezonie grzewczym przypadki zatrucia nim są częstsze. Dlatego Gmina Witnica przyłącza się do kampanii Państwowej Straży Pożarnej pt. ,,Czad oszukuje zmysły!” Publikujemy ulotki przygotowane przez PSP, informujące o zagrożeniach spowodowanych tlenkiem węgla i o tym, jak się uchronić przed zatruciem.

Czad powstaje w wyniku niepełnego spalania wielu paliw m.in. drewna, oleju, gazu, benzyny, nafty, propanu, węgla, ropy, spowodowanego brakiem odpowiedniej ilości tlenu, niezbędnej do zupełnego spalania. Może to wynikać z braku dopływu świeżego powietrza z zewnątrz do urządzenia, w którym następuje spalanie albo z powodu zanieczyszczenia, zużycia lub złej regulacji palnika gazowego, a także przedwczesnego zamknięcia paleniska pieca lub kuchni. Tlenku węgla nie czuć, nie widać i nie słychać, a przy tym łatwo się miesza z powietrzem.

Czad dostaje się do organizmu przez układ oddechowy, a następnie jest wchłaniany do krwioobiegu. W układzie oddechowym tlenek węgla wiąże się z hemoglobiną szybciej niż tlen, przez co blokuje dopływ tlenu do organizmu. Stwarza to poważne zagrożenie dla zdrowia i życia człowieka, bo uniemożliwia prawidłowe rozprowadzanie tlenu we krwi i powoduje uszkodzenia mózgu oraz innych narządów wewnętrznych. Następstwem ostrego zatrucia może być nieodwracalne uszkodzenie ośrodkowego układu nerwowego, niewydolność wieńcowa i zawał lub nawet śmierć.

Zachęcamy mieszkańców, aby sprawdzali stan szczelności przewodów kominowych, obudów kominków, łączeń pieca z kominem i samego pieca czy też np. term gazowych. Odradzamy też zaklejanie kratek wentylacyjnych i nadmierne uszczelnianie okien – wentylacja w domu musi być. W innym wypadku zagraża nam nie tylko czad, ale też gromadzenie się wilgoci i pleśnienie ścian, jeśli nie ma w pomieszczeniu odpowiedniej wentylacji. Warto też rozważyć zakup czujki tlenku węgla. Czujkę najlepiej zamontować w tej części domu (mieszkania) w której śpimy.

Prosimy o zapoznanie się z opublikowanymi ulotkami Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej.

(fot. KG PSP)

Wielkość czcionki
Kontrast