Ratujmy życie darem krwi

Już jutro w Zespole Szkół Samorządowych w Witnicy odbędzie się akcja krwiodawstwa. Szczególnie zapraszamy tych, którzy chcą oddać krew pierwszy raz.

Tradycyjnie akcję krwiodawstwa organizują Zespół Szkół Samorządowych w Witnicy i Urząd Miasta i Gminy Witnica oraz Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Zielonej Górze – stacja w Gorzowie. Akcja odbędzie się w sobotę 8 grudnia na parterze ZSS w Witnicy w godz. 9.00-12.00. Liczymy na naszych mieszkańców – 50 dawców to aż 20 litrów krwi. Taka ilość może uratować nawet 120 osób! Liczymy na mieszkańców naszej gminy, ale zapraszamy też inne osoby, które chcą pomagać w ratowaniu życia.

Dawcą może zostać osoba w wieku 18-65 lat. Przy oddawaniu krwi trzeba mieć ze sobą dokument potwierdzający tożsamość i numer PESEL oraz adres zameldowania. Dawca musi też ważyć więcej niż 50 kg.  Przed oddaniem krwi należy zjeść lekkostrawny posiłek oraz zadbać o odpowiednie nawodnienie organizmu. Nie wolno używać alkoholu ani substancji psychoaktywnych. Należy też ograniczyć palenie papierosów. Przed oddaniem krwi obsługa da nam do wypicia puszkę coli – trzeba ją wypić! Po oddaniu 450 ml krwi dawca dostaje sok, wafelek i paczkę czekolad na odbudowę krwi – warto zjeść nawet pół tabliczki zaraz po akcji.

Pamiętajmy: krwi nie da się wyprodukować. Można ją pozyskać tylko dzięki ludziom dobrej woli. Pomóżmy tym, którzy tego potrzebują. Zapraszamy do udziału w akcji!

 (fot. ZSS Witnica)

Wielkość czcionki
Kontrast