Refleksja na temat nazizmu

,,Witnica w cieniu swastyki’’ – taki tytuł nosił wykład Zbigniewa Czarnucha, wygłoszony w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Witnicy. Historyk opowiedział mroczne dzieje nazizmu w miasteczku Vietz (dzisiejsza Witnica) na tle wydarzeń w całych Niemczech.

Wykładowca przedstawił metody, jakich użyli hitlerowcy, aby zawładnąć duszami rodaków: zastraszali ich bojówkami SA i obozami koncentracyjnymi (m. in. w pobliskim Słońsku) uwodzili propagandą, przekupywali inwestycjami i programem socjalnym. W Witnicy zachowało się wiele pozostałości po czasach nazistowskich. Głaz przy wejściu do miejskiego parku został ustawiony na cześć policjanta Johanna Hasenpluga, zamordowanego na dworcu w niespokojnym czasie po zakończeniu I wojny światowej. Nie miał nic wspólnego z nazizmem, ale nowa władza potrzebowała męczenników. W tymże parku rośnie dąb, który przed wojną  nosił nazwę „Dąb Hitlera”. W Parku Drogowskazów leży głaz z nieczytelnym już napisem „Dla upamiętnienia przywrócenia Rzeszy”. Należy do kompozycji „Droga donikąd”. Przy ulicy Gorzowskiej (poprzednia nazwa Adolf-Hitler Straße) stoi budynek restauracji i hotelu „zum Deutschen Hause”. Dziś mieści się w nim dom kultury i biblioteka publiczna, kiedyś był lokalnym gniazdem nazizmu. Natomiast w parterowym budynku towarzystwa strzeleckiego (tzw. ,,kolonii”) mieścił się RAD – paramilitarny obóz dla chłopców.

Podana wyżej lista nie jest pełna. W rewanżu za poparcie nazistów w wyborach wieś Vietz otrzymała prawa miejskie. Stosowne uroczystości poprzedziły znaczące inwestycje. Centrum zostało wyłożone granitową kostką z zaznaczeniem przejść dla pieszych i osi jezdni. Zaś dzisiejsza ulica Pocztowa została wybrukowana i oświetlona lampami ozdobionymi kwietnikami (można je oglądać w Parku Drogowskazów).

(fot. MBP)

Wielkość czcionki
Kontrast